تقدیم به مادر

تقدیم به مادر

 


هدر دادن واژه است و بس

 

که سرودن از عشق بدون او

 

برای آنکه هیچ وقت ذره‌ای از خوبی‌هایش را سپاس نتوانم گفت:
این روزها، روز توست. اما‌ ای کاش می‌دانستیم که هر روز، روز توست.

از تو نوشتن، قلمی توانا و هنری بیتا را طلب می‌کند که مرا توان آن نیست. تو بزرگتر از آنی که قلم شکسته چون منی یارای صعود به بارگاه آسمانی‌ات را داشته باشد و فخر خاکساری درگاهت و رفیع‌تر از آنی که بتوانم از لذت اغوایش دل بکنم مادر.

چه کنم که بیان حق شناسی سزاوارانه‌ات را ندارم. اندیشه قاصرم و قلم الکنم ناتوان‌تر از آنی است که بتواند فرشته‌ای چون تو را بستاید یا به ادای تکلیف چشمه‌ای از دریای والا مقامت را بشاید مادر.

چه کنم که توشه‌ای بیش از این در چنته ندارم پس سخاوتمندانه همین دلواژه‌های نارسم را بپذیر و همای سعادت ستایشت را بر شانه‌های لرزانم بنشان مادر.

گفتن از کسی که مدار روح انگیزترین گل واژه‌ها در زیبا‌ترین نوشته‌ها، شعرها، قصه‌ها، سرودها و سخن‌وری و همه هنرهای عالم بر محور خورشید است چه سخت می‌باید.

به راستی چگونه می‌توان از عالم آدم سخن گفت اما از سمبل همه زیبایی‌هایش یعنی تو روی برتافت مادر.

چگونه بدون الهه هستی بخش وجود تو باید دل باخت و دلدار بود، ائین مهروزی آموخت و رسم پاکبازی فرا گرفت؟ گونه رفیق توفیق شد و صبوری پیشه کرد و ارج شرف را میزان زد؟ زنگار روح و جسم را شست و راز روح پرنیانی آدمی را بر شاخسار گلستان خلقت دریافت؟

تنها نه به خاطر بهشتی که به زیر پای توست. نه به خاطر نسلی که زاده توست. نه به خاطر لالایی‌های دلنوازت. نه به خاطر سرشت مهرآگینی و عشق ورزیت. نه به خاطر قلب پاکبازت و زیبایی نازکی خیالت و یا تردی روح دلنوازت. نه به خاطر خونواره چشمان اشکبارت. نه به خاطر ... تو را می‌ستایم، بلکه مغرورانه منتت را می‌کشم. دوسستت دارم و بر تو می‌بالم مادر.

می خواهم بدانی که بهار آرزوهایم به کرم میزبانی کریم تو گل افشانی می‌شود و رزق و روزی‌ام از برکت دعای خلوت تو رونق می‌گیرد و خزان رویاهایم تنها به جفای غفلت از تو فرا می‌رسد مادر.

کاش می‌توانستم به خون خود قطره قطره بگریم تا سرسپردگی‌ام را به خود باور کنی و سبزی همه عمرم را فدای یک تار موی سپیدت کنم مادر.

کاش نقاب سینه‌ام را می‌شکافتی و به قلبم که از خون دل توست، می‌رسیدی و در واقعیت کوچک من، حقیقت بزرگ خود را می‌یافتی مادر.

کاش عمود کمرم می‌شکست تا عصای کج شمشاد قامت خمیده‌ات باشم مادر.

و‌ای کاش .....

امیدوارم همه مادرهای دنیا سالم و شاد باشند و همه مادرهای رفته جنت مکان و خلد آشیان.

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا

مادرم اگر سجده بر غیر خدا شرک نبود، در برابرت به خاك مي افتادم[قلب]

دست کوچولو

کاش می شد ذره ای محبت هاشونو جبران کرد.. فقط ذره ای [افسوس]

سارا

خیلی متن زیبا و تاثیر گذاری بود......... خدا همشون رو برامون حفظ کنه.....[ماچ]

طاهره

سلام روز مادر رو به تمام مادرهای خوب دنیا تبریک می گم از خدای بزرگ برای تموم اونا سلامتی و عاقبت بخیری می خوام. و البته مادر های آینده [لبخند] مها جان این پستت خیلی قشنگ بود دست گلت درد نکنه ولی لطفاَ زود ب زود مطلب بنویس [چشمک]

سحر

واااااااای بغضم گرفت از این متنت عزیزم.. امیدوارم خدا همه مادرهای خوب دنیا رو برامون حفظ کنه[ماچ]

سحر

و خصوصی[نیشخند]

هانیه !!

روز مادر واسه همه ی مامانا مبارک باشه . و برای تو عزیزم . [بغل]

هانیه !!

تولدت ( 17 خرداد ) پیشاپیــــــــــــــــــــــــــش مبارک باشه مهای عزیزم . [بغل][هورا][ماچ]